29 września – 26 października 2019 r.
STAŻ W BOLONII
Co warto zobaczyć?
BOLONIA – TOP 10
1. Piazza Maggiore – samo centrum Bolonii
Będąc w Bolonii trudno nie zagościć na Piazza Maggiore, bolońskim odpowiedniku naszych polskich rynków. Jest to jeden z największych placów we Włoszech. Tutaj stoi olbrzymia Bazylika San Petronio, która miała być największym kościołem na świecie, Neptun i ratusz (Palazzo del Comune), do którego warto zajrzeć: nie dość, że mieszczą się w nim pozostałości archeologiczne z czasów Etrusków, to jeszcze znajduje się tu biblioteka oraz strefa kultury. Wygodne siedzenia, kafejki, bezprzewodowy Internet i już nikt nie ma wątpliwości, że miasto jest przyjazne studentom.
2. Bazylika Santo Stefano – najpiękniejszy kościół Bolonii
To jest właśnie to miejsce, którego nie można przegapić. W porównaniu z Piazza Maggiore, jest to kameralny placyk promieniujący zielenią i pustymi arkadami. Kamienice są tu niższe niż w głównej części miasta, kafejka jedna, może dwie. Najważniejszym miejscem jest bazylika. Po wejściu do kościoła kierujcie się do drzwi po lewej stronie przy ołtarzu, zaprowadzą was do: muzeum, grobowców, na otoczone krużgankami atrium.
3. Muzeum historii Bolonii – Museo della StoriaŚwietne nowoczesne muzeum, nastawione na zaangażowanie wszystkich zmysłów. Sale zrobione ciekawie, interaktywne, a i w dużej mierze przystosowane do dzieci (w tym trójwymiarowa bajka z wesołym Etruskiem oprowadzającym po Bolonii przez wieki). Oprowadza was darmowy audioguide, którego dostajecie na miejscu.
4. Najpiękniejsze arkady w Bolonii – Sanktuarium Madonny di San LucaBolonia to miasto, w którym nigdy nie zmokniesz. Znajduje się tutaj 53 kilometrów przejść pod arkadami. Jest to swego rodzaju relikt z przeszłości. W średniowieczu wyglądało tak dużo więcej włoskich miast. Jednak z biegiem czasu arkady zostały zburzone w celu poszerzenia ulic. Tu się ostały. Na początku były drewniane (takie zobaczycie na Via Marsala). Ale przede wszystkim przejdźcie się do Sanktuarium Madonny di San Luca na górującym nad miastem wzgórzu. Zaprowadzi was tam wielokilometrowe przejście pod arkadami. Arkad jest – UWAGA – 666!
5. Fontanna Neptuna – symbol Bolonii
Symbol Bolonii. Zresztą jeden z kilku. Znajduje się na wspomnianej wyżej Piazza Maggiore. Nazywany jest Neptunem Olbrzymem i podobno nazwa ta jest bardzo dwuznaczna :)
6. Na zakupy w Bolonii idźcie na Via dell’IndipendenzaZwłaszcza w weekend. W weekend w Bolonii dzieje się fajna rzecz. Kilka ulic dochodzących do Piazza Maggiore zamykanych jest dla ruchu ulicznego. Momentalnie tworzą się świetne deptaki. I dobrze, bo Via dell’Indipendenza nie wytrzymałaby takiego natężenia. Bolończycy mówią, że po niej się pływa. W górę i w dół. Bo chodzi się bez końca w górę i w dół ulicy. Dwa, trzy, dziesięć razy.
7. Wejście na wieżę Asinelli i spojrzenie na „Dwie wieże”Czyli Asinelli i Garisenda. Dwie najbardziej reprezentatywne wieże w mieście. W średniowieczu w Bolonii było podobno ponad 100 wież i stąd Bolonia nazywana jest średniowiecznym Nowym Jorkiem. Dziś wież ostało się 20, a Asinelli i Garidenda się wyróżniają. Jedna to prawdziwa krzywa wieża Bolonii. Druga z kolei ma 100 metrów wysokości.
8. Dzielnica uniwersytecka wokół Via ZamboniUlica zaczyna się zaraz przy dwóch wieżach i jest tą bardziej kameralną, na której jest najwięcej młodych ludzi. Tu mieści się kilka muzeów, w tym słynne
muzeum anatomii. Tu wreszcie jest świetny plac Rossini, na który młodzież chodzi na wagary :)
9. Bramy dookoła miasta, w tym Porta SaragozzaMacie ochotę na przejażdżkę rowerem po Bolonii? Wypożyczcie rower w organizacji turystycznej i przejedźcie się od bramy do bramy. Zatoczycie krąg wokół starego miasta, a przy okazji zobaczycie, jak stara Bolonia różni się od tej bardziej współczesnej. Polecam!
10. Najlepsza kuchnia we Włoszech i Mercato di MezzoBologna La Rossa? Dlaczego? Bo pełna ciepłych, czerwonych kolorów. No ale i Bologna La Grassa czyli gruba. Bo
Bolonia to stolica włoskiej kuchni. W samym centrum miasta, właściwie przy głównym placu i głównych pałacach znajdują się ciasne uliczki, a na uliczkach sklepiki i stoiska. Sery, mięsiwa, szynki, ravioli i inne tagiatelle. A wśród nich również fantastyczna księgarnia.