• logo pk
  • logo ath
  • logo cisco
  • logo wsl
  • logo wirtlab
  • logo fca
  • synthos

Erasmus+

TYDZIEŃ W BOLONII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

20191006 181815Minął pierwszy tydzień pobytu uczniów Ozetów we Włoszech w ramach projektu "Europejska praktyka paszportem do kariery zawodowej". Większość dnia młodzież spędza w pracy, doskonaląc swoje umiejętności zawodowe. W wolnym czasie, głównie w weekend, uczniowie mają możliwość poznania piękna Bolonii oraz innych włoskich miast, m. in. Wenecji. Chwilo trwaj!

Więcej zdjęć w GALERII.
 

EUROPEJSKA PRAKTYKA PASZPORTEM DO KARIERY ZAWODOWEJ

IMG 065828 września 2019r. trzydziestu uczniów kształcących się w zawodach: technik logistyk, technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych wyruszyło do Bolonii, by odbywać praktykę zawodową we włoskich przedsiębiorstwach i doskonalić swoje umiejętności w wielu obszarach - zawodowym, językowym i kulturowym. Podróż trwała niemal dwadzieścia godzin, jednak wreszcie zmęczona, ale radosna młodzież zakwaterowała się na kolejne cztery tygodnie w Residence Terzo Millennio. Od poniedziałku wszyscy rozpoczną międzynarodowe staże zgodne z kierunkiem swojego kształcenia. Ponadto będą mieli okazję poznać kulturę i tradycję włoskiego kraju m. in. poprzez udział w wycieczkach do Florencji i Wenecji. Projekt "Europejska praktyka paszportem do kariery zawodowej" realizowany jest przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

 

BOLONIA – TOP 10

29 września – 26 października 2019 r.
STAŻ W BOLONII
 
Co warto zobaczyć?

BOLONIA – TOP 10
 
 
1. Piazza Maggiore – samo centrum Bolonii
01
Będąc w Bolonii trudno nie zagościć na Piazza Maggiore, bolońskim odpowiedniku naszych polskich rynków. Jest to jeden z największych placów we Włoszech. Tutaj stoi olbrzymia Bazylika San Petronio, która miała być największym kościołem na świecie, Neptun i ratusz (Palazzo del Comune), do którego warto zajrzeć: nie dość, że mieszczą się w nim pozostałości archeologiczne z czasów Etrusków, to jeszcze znajduje się tu biblioteka oraz strefa kultury. Wygodne siedzenia, kafejki, bezprzewodowy Internet i już nikt nie ma wątpliwości, że miasto jest przyjazne studentom.
 
2. Bazylika Santo Stefano – najpiękniejszy kościół Bolonii
02To jest właśnie to miejsce, którego nie można przegapić. W porównaniu z Piazza Maggiore, jest to kameralny placyk promieniujący zielenią i pustymi arkadami. Kamienice są tu niższe niż w głównej części miasta, kafejka jedna, może dwie. Najważniejszym miejscem jest bazylika. Po wejściu do kościoła kierujcie się do drzwi po lewej stronie przy ołtarzu, zaprowadzą was do: muzeum, grobowców, na otoczone krużgankami atrium.
 
3. Muzeum historii Bolonii – Museo della Storia
03Świetne nowoczesne muzeum, nastawione na zaangażowanie wszystkich zmysłów. Sale zrobione ciekawie, interaktywne, a i w dużej mierze przystosowane do dzieci (w tym trójwymiarowa bajka z wesołym Etruskiem oprowadzającym po Bolonii przez wieki). Oprowadza was darmowy audioguide, którego dostajecie na miejscu.
 
4. Najpiękniejsze arkady w Bolonii – Sanktuarium Madonny di San Luca
04Bolonia to miasto, w którym nigdy nie zmokniesz. Znajduje się tutaj 53 kilometrów przejść pod arkadami. Jest to swego rodzaju relikt z przeszłości. W średniowieczu wyglądało tak dużo więcej włoskich miast. Jednak z biegiem czasu arkady zostały zburzone w celu poszerzenia ulic. Tu się ostały. Na początku były drewniane (takie zobaczycie na Via Marsala). Ale przede wszystkim przejdźcie się do Sanktuarium Madonny di San Luca na górującym nad miastem wzgórzu. Zaprowadzi was tam wielokilometrowe przejście pod arkadami. Arkad jest – UWAGA – 666!
 
5. Fontanna Neptuna – symbol Bolonii
05Symbol Bolonii. Zresztą jeden z kilku. Znajduje się na wspomnianej wyżej Piazza Maggiore. Nazywany jest Neptunem Olbrzymem i podobno nazwa ta jest bardzo dwuznaczna :)
 
6. Na zakupy w Bolonii idźcie na Via dell’Indipendenza
06Zwłaszcza w weekend. W weekend w Bolonii dzieje się fajna rzecz. Kilka ulic dochodzących do Piazza Maggiore zamykanych jest dla ruchu ulicznego. Momentalnie tworzą się świetne deptaki. I dobrze, bo Via dell’Indipendenza nie wytrzymałaby takiego natężenia. Bolończycy mówią, że po niej się pływa. W górę i w dół. Bo chodzi się bez końca w górę i w dół ulicy. Dwa, trzy, dziesięć razy.
 
7. Wejście na wieżę Asinelli i spojrzenie na „Dwie wieże”
07
Czyli Asinelli i Garisenda. Dwie najbardziej reprezentatywne wieże w mieście. W średniowieczu w Bolonii było podobno ponad 100 wież i stąd Bolonia nazywana jest średniowiecznym Nowym Jorkiem. Dziś wież ostało się 20, a Asinelli i Garidenda się wyróżniają. Jedna to prawdziwa krzywa wieża Bolonii. Druga z kolei ma 100 metrów wysokości.
 
8. Dzielnica uniwersytecka wokół Via Zamboni
08Ulica zaczyna się zaraz przy dwóch wieżach i jest tą bardziej kameralną, na której jest najwięcej młodych ludzi. Tu mieści się kilka muzeów, w tym słynne muzeum anatomii. Tu wreszcie jest świetny plac Rossini, na który młodzież chodzi na wagary :)
 
9. Bramy dookoła miasta, w tym Porta Saragozza
09Macie ochotę na przejażdżkę rowerem po Bolonii? Wypożyczcie rower w organizacji turystycznej i przejedźcie się od bramy do bramy. Zatoczycie krąg wokół starego miasta, a przy okazji zobaczycie, jak stara Bolonia różni się od tej bardziej współczesnej. Polecam!
 
10. Najlepsza kuchnia we Włoszech i Mercato di Mezzo
10Bologna La Rossa? Dlaczego? Bo pełna ciepłych, czerwonych kolorów. No ale i Bologna La Grassa czyli gruba. Bo Bolonia to stolica włoskiej kuchni. W samym centrum miasta, właściwie przy głównym placu i głównych pałacach znajdują się ciasne uliczki, a na uliczkach sklepiki i stoiska. Sery, mięsiwa, szynki, ravioli i inne tagiatelle. A wśród nich również fantastyczna księgarnia.
 
 
 

ERASMUS+ - WYWIADY PRZEZ SKYPE

img 0107
 
 
 
Więcej zdjęć w GALERII.
 

LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH

EU flag Erasmus vect POSLISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH do projektu "Europejska praktyka paszportem do kariery zawodowej":

 

 

technik pojazdów samochodowych:

1. Iskierka Michał
2. Pszonka Kamil
3. Kachniarz Tomasz
4. Piechota Michał
5. Nowak Kinga
6. Janulewicz Angelika
7. Pabian Błażej
8. Sowa Krzysztof

 

technik logistyk:

1. Zamarlik Wadim
2. Węgrzyn Hubert
3. Baranowska Katarzyna
4. Wierzbic Kamila
5. Fierdonek Barbara
6. Langwińska Gabriela
7. Mazgaj Wiktoria
8. Piegzik Sandra
9. Polek Patrycja
10. Ludwin Edyta
11. Włoszek Karolina
12. Sporysz Paulina

Lista rezerwowa

1. Włodarska Katarzyna
2. Kizner Julia
3. Szlachta Kamil
4. Wolas Sylwia
5. Waligóra Wiktoria
6. Przystał Agata
7. Kaczmarski Dominik
8. Donecki Kacper
9. Piotrowicz Laura
10. Mandziej Filip

 

technik mechatronik:

1. Parzymięso Sebastian
2. Bartczak Bartosz
3. Garwacki Krystian
4. Hubert Michał
5. Ratyński Michał
6. Żurek Natalia
7. Michałek Maciej
8. Bachowski Patryk
9. Wieczorek Damian
10. Huczek Kacper

Lista rezerwowa

1. Bies Jakub
2. Górski Eryk
3. Bienia Krystian
4. Nickel Kacper

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO PROJEKTU ERASMUS+


EU flag Erasmus vect POS

Formularz zgłoszeniowy do projektu „Europejska praktyka paszportem do kariery zawodowej” realizowanego przez Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (PDF)

 

REGULAMIN REKRUTACJI DO PROJEKTU ERASMUS+

EU flag Erasmus vect POSRegulamin rekrutacji uczestników do projektu „Europejska praktyka paszportem do kariery zawodowej” realizowanego przez Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu:

REGULAMIN (PDF)

 

TECHNIK PROGRAMISTA
nowy zawód od 1.09.2019!!!

E-LOGISTYK - nowa specjalność
w klasach technik logistyk od 1.09.2019!!!

Projekt: Centrum Kompetencji Zawodowychckz logo ozety

Projekt: Małopolska Chmura Edukacyjnalogo chmura s mche

ue baner2

rkuiz ckp ue 2018

promocja-zdrowia-2012

 
HPV 300x250px

Konkursy

Ozety na Facebooku

Wyszukiwarka

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
©2019 PCKTiB w Oświęcimiu