W środę 24 października logistycy z klasy IV wraz z p. K. Kapcińska-Czerniak i p. J. Grelak uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „ Słowa ostre jak maczety”.
Zajęcia odbyły się w Instytucie Praw Człowieka, prowadziła je przez dr Alicja Bartuś, która. przedstawiła młodzieży genezę rwandyjskiego ludobójstwa z 1994 r. Prezentacja uświadomiła uczniom, że mechanizm propagandy w przygotowaniach do masowych zbrodni jest uniwersalny. Propaganda lat 90 XX w. w Rwandzie często porównywana jest do działań propagandowych Trzeciej Rzeszy. Na koniec warsztatów wszyscy byli zgodni, że nie tylko bronią można zabijać.
Opinie uczniów warsztatach
Natalia: Udział w warsztatach „Słowa ostre jak maczety” bardzo mnie poruszył. Wcześniej nie wiedziałam o ogromie dramatu ludobójstwa na tamtych terenach. Nie przepuszczałam że takie sytuacje mogą się wydarzyć, by sąsiad zabijał sąsiada ze względu na jego przydział do społeczeństwa. Dziękuję za ukazanie historii tych ludzi.
Iza: Wykład pokazał siłę słowa oraz jego konsekwencje. Uświadomił mi, że teoretycznie nieszkodliwa manipulacja może doprowadzić do ogromnej katastrofy.
Damian: Udział w warsztatach był niesamowitym przeżyciem. Zobaczyłem do czego nadal są zdolni ludzie.
Pseudonim Chrabąszcz: Wykłady były super. Dużo się dowiedziałem, a historii tego konfliktu jeszcze nie znałem. Informacje na pewno mi się przydadzą. Dziękuję.
Kornel: Wykłady były bardzo ciekawym przeżyciem, rozmawianie o takich wydarzeniach jest potrzebne. Nie możemy zapomnieć o czynach, których może dopuścić się człowiek. Historia ludobójstwa w Rwandzie uświadamia nam, że wszystkie prześladowania rozpoczynają się od słów, które maja nieobliczalne konsekwencje. Wydarzenia te otwierają nam oczy na współczesne aspekty życia jak hejt, nietolerancja czy nienawiść.
Wiktoria: Warsztaty bardzo interesujące. Dowiedziałam się, jak słowa mogą zapoczątkować ciąg przyczynowo – skutkowy, prowadząc do tragedii. Uważam że wszyscy uczniowie powinni uczestniczyć w tych wykładach.