W środę14 marca 2018 roku uczniowie klas 4 technik mechatronik oraz technik pojazdów samochodowych odwiedzili Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej. Po spotkaniu z dr hab. inż. Bogdanem Szybińskim, prodziekanem wydziału, uczniowie zostali zaproszeni na wycieczkę po uczelni, w ramach której mieli okazję odwiedzić m.in. Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, Instytut Inżynierii Cieplnej i Procesowej, Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Instytut Pojazdów Szynowych, Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych.
Pierwszym miejscem, które zobaczyli była komora termoklimatyczna. W komorze można badać obiekty o masie do 60 ton, takie jak ciężkie maszyny robocze, w tym budowlane (koparki, ładowarki, spycharki, równiarki), urządzenia dźwigowe i przeładunkowe, cywilne i wojskowe pojazdy kołowe, gąsienicowe i szynowe, załogowe i bezzałogowe jednostki specjalne wykorzystywane w warunkach kryzysowych, w tym akcjach terrorystycznych i ratownictwa ogólnego, statki powietrzne, silniki spalinowe, hydrauliczne układy napędu i sterowania, podzespoły statków powietrznych i jednostek pływających.
Po krótkiej wizycie w mroźniej komorze, uczniowie przeszli do Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej. Laboratorium Politechniki Krakowskiej jest akredytowanym laboratorium wzorcującym w zakresie:
- wzorcowania współrzędnościowych systemów pomiarowych,
- wzorcowania części maszyn i wzorców metodami współrzędnościowymi.
Kolejnym przystankiem był Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji. Młodzi technicy odwiedzili między innymi laboratorium robotyki, wyposażone w dwa roboty przemysłowe firmy Astor oraz laboratorium Haas, w którym na co dzień studenci PK odbywają zajęcia z zakresu programowania i obsługi maszyn CNC. Uczniowie mogli również przez moment poczuć się jak studenci, uczestnicząc w ćwiczeniach przygotowanych przez pracowników uczelni.
Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Instytucie Pojazdów Szynowych, gdzie można zobaczyć między innymi symulator tramwaju NGT6. Kilku zainteresowanych miało okazję przez krótką chwilę wejść w rolę motorniczego i poprowadzić nowoczesny tramwaj przez ciasne uliczki wirtualnego Krakowa.
Więcej zdjęć w GALERII.