9 lutego 2012 roku w ramach kampanii Drugie Życie – Transplantacja Masz Dar Uzdrawiania w Powiatowym zespole Nr 3 Szkół Technicznych I Ogólnokształcących w Oświęcimiu odbyło się spotkanie uczniów klas: II aT, II c T, I Tm oraz I b LO z panią prezes Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Serca Małgorzatą Rejdych z Krakowa, panem Markiem Bregułą - pacjentem po przeszczepie płuc i serca z Tarnowskich Gór oraz Anną Dziedzic, studentką III roku medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Pani Małgorzata Rejdych w przejmujący sposób opowiedziała historię swojej choroby, o tym jak rodzina pomagała jej w trudnych chwilach związanych z zagrożeniem życia oraz o nowym życiu po przeszczepie. Każdy dzień po operacji dawał jej coraz więcej sił i możliwość wykonywania czynności samodzielnie, bez pomocy bliskich. Mówiła o wielkiej radości z drobnych zwycięstw, jakie odnosiła, kiedy udało jej się zdobyć szczyt w trakcie wędrówek po górach, o radości jaką czerpała z życia na nowo. Powiedziała, że „ jest przypadkiem bez komplikacji”. Dodała też, że dzięki transplantacji dane jest jej drugie życie, dlatego poświęca je w dużej mierze na pracę na rzecz osób po przeszczepie, krzewienia idei transplantologii i takie właśnie spotkania z ludźmi młodymi, podczas których informuje o tym co przeszła chorując a co zyskała po przeszczepie. Pani Małgorzata obchodziła właśnie 15 rocznicę życia po przeszczepie.
- Mieliśmy okazję poznania wzruszającej opowieści o cierpieniu, walce o życie i pięknym zakończeniu – oddaniu narządu przez nieznaną osobę dla pani Małgosi – tak powiedział jeden z uczniów po zakończeniu spotkania.
Pan Marek Breguła przedstawił prezentację zatytułowaną „Dwa światy”- czas przed zabiegiem, życie człowieka zdrowego i czas po dokonanym, jedynym udanym, przeszczepie dwunarządowym – płuc i serca. Zabieg został wykonany w klinice w Zabrzu w 2001 roku. Również pan Marek opowiedział o tym, jak wyglądało jego życie po udanym zabiegu. Jak z dnia na dzień czuł się coraz lepiej. Kiedy poczuł się na tyle silny fizycznie, postanowił działać na rzecz osób po przeszczepie narządów. Jest organizatorem rajdu rowerowego dla osób po transplantacji, który swój finisz ma w Częstochowie na Jasnej Górze.
Zarówno pan Breguła jak i pani Rejdych mówili o tym, że po przeszczepie odnaleźli sens życia w tym, co robią, bo zdają sobie doskonale sprawę, że gdyby nie dostali narządów od drugiej osoby, która wyraziła na to zgodę, dzisiaj by ich nie było. W ten sposób dziękują za ten wspaniały dar.
- Była to bardzo udana i pouczająca lekcja jak bliźni pomaga bliźniemu –powiedzieli uczniowie, którzy jeszcze nie byli zdecydowani na to czy podpisać oświadczenie woli. To spotkanie z pewnością pozwoli na podjęcie przemyślanej decyzji.
Pacjenci przyjechali do szkoły na zaproszenie koordynatora akcji nauczyciela biologii Lucyny Konior oraz pielęgniarki szkolnej Marii Mąkiny. Całość miała przepiękną oprawę artystyczną, przygotowaną przez panią Lidię Chmielarczyk.