Od 29 września do 21 października 2011 r. dzięki inicjatywie Adama Kurzyńskiego, nauczyciela historii, w Powiatowym Zespole Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu będzie wystawiona ekspozycja, wypożyczona z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zatytułowana „Wolność i Niezawisłość – żołnierze wyklęci”.
Podczas otwarcia wystawy 29 września 2011 roku o godzinie 10-tej odbędzie się krótka sesja historyczna:
- Pokaz multimedialny przygotowany przez mgr Dariusza Gorajczyka - pracownika krakowskiego oddziału IPN „WiN na tle podziemia niepodległościowego”,
- Referat o organizacjach młodzieżowych w powiecie oświęcimskim w latach 1945-56 wygłosi doc. dr Grzegorz Baziur ,wykładowca Instytutu Politologii PWSZ w Oświęcimiu,
- Sylwetkę Stanisława Dydo, urodzonego na ziemi oświęcimskiej bohatera WiN, przedstawi dr Adam Cyra z Państwowego Muzeum w Oświęcimiu.
Organizacja „
Wolność i Niezawisłość” / pełna nazwa
„Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji Wolność i Niezawisłość”/ została założona 2 września 1945 r. w Warszawie. Jej celem było doprowadzenie do wolnych wyborów, zagwarantowanych przez Wielką Trójkę w Jałcie i przekazanie struktur organizacyjnych legalnym władzom Rzeczpospolitej. WiN domagała się, by Armia Czerwona i NKWD opuściły obszar Polski. Zrzeszenie odrzucało kształt granicy wschodniej ustalony w Jałcie. Sprzeciwiało się także prześladowaniom politycznym ze strony wojsk radzieckich i postępującej dewastacji kraju. Przez szeregi organizacji przeszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ostatni żołnierz WiN Józef Franczak poległ w walce z UB 21.X. 1963r.
Postulaty te sprawiły, że organizacja znalazła się w opozycji do rządzących po wojnie Polską władz oraz naraziły jej członków i przywódców na surowe represje i terror ze strony służb bezpieczeństwa UB i NKWD. Na karę śmierci skazany został min. prezes IV komendy WiN Łukasz Ciepliński.
Mieszkańcy Oświęcimia do będą mogli odwiedzić wystawę po uprzednim kontakcie z p. Adamem Kurzyńskim tel. 33/843-16-80.