Wzorem lat ubiegłych , również w tym roku „Hakowicze", czyli zespoły złożone z uczniów klas LO i Technikum z wraz z nauczycielem biologii Lucyną Konior, uczestniczą w Ogólnopolskim Programie dla młodzieży "MAM HAKA NA RAKA". Głównym założeniem tej ogólnopolskiej akcji jest zaangażowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w kampanię społeczną promującą profilaktykę nowotworową.
W zeszłym roku tematem był rak prostaty, obecna IV już edycja programu poświęcona jest nowotworowi płuc. „Podczas spotkań interaktywnych on-line zapoznaliśmy się z tak zwanym minimum onkologicznym, czyli podstawową wiedzą na temat raka płuc w Polsce, czyli diagnostyką, rozpoznawaniem, klasyfikacją, profilaktyką i leczeniem"- mówią „Hakowiczki" Ania Wesecka i Gabrysia Matlak z kl. Ib LO .
Zaangażowanie uczniów w program edukacyjny na rzecz chorób nowotworowych to jeden ze sposobów na zmianę dramatycznych statystyk. Celem jest wykształcenie w społeczeństwie postaw prozdrowotnych, dlatego dobrze się stało, iż w kampanię edukacyjną w naszym powiecie tak aktywnie włączają się ludzie młodzi, bowiem to oni stają się edukatorami swoich rówieśników. Im najłatwiej przekonać kolegów, że nie można uciec od problemu, należy natomiast zapobiegać i wcześnie reagować na objawy chorobowe niewiadomego pochodzenia. Tym bardziej, że ryzyko zachorowania na raka płuc zwiększa się wraz z liczbą wypalanych papierosów i czasem palenia.
„Hakowiczki" przygotowały odpowiednie materiały edukacyjne, w tym również prezentację multimedialną i przystąpiły do propagowania zdobytej wiedzy wśród młodzieży, nauczycieli i rodziców oraz społeczności lokalnej. Dalszy plan działań to:
- przeprowadzenie wraz z opiekunem grupy lekcji – przekazanie zdobytej wiedzy rówieśnikom,
- przeprowadzenie wykładów dla społeczności lokalnej mieszkańców powiatu oświęcimskiego w szkole ( dla rodziców uczniów ) oraz w świetlicy osiedlowej w Brzeszczach,
- zorganizowanie „Dnia Hakowicza" – happening, którego celem jest poparcie zachowań prozdrowotnych oraz zachęcenie społeczności do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku raka płuc.
Więcej informacji na stronie o programie www.mamhakanaraka.pl