Ułatwienia dostępu

  • logo pk
  • logo ath
  • logo cisco
  • logo wsl
  • logo wirtlab
  • logo fca
  • synthos
  • synthos
  • proginfo logo

Wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W dniu 23.03.2007 roku udaliśmy się (klasa II a LO) wraz z panem Rafałem Woźniakiem i panem Tomaszem Klaja na wycieczkę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Muzeum Lotnictwa Polskiego Wszyscy zebraliśmy się o 7:50 na dworcu PKP, aby następnie wsiąść do pociągu i ruszyć w pełną wrażeń wycieczkę. Choć pogoda była niezbyt po naszej stronie, wiał porywisty wiatr i padał deszcz, nie przeszkodziło nam to w kontynuowaniu naszej wyprawy. Po prawie dwóch godzinach dotarliśmy do zabytkowego Krakowa. Następnie wsiedliśmy do tramwaju i po niespełna 20 minutach wysiedliśmy pod Krakowską Politechniką. Stamtąd udaliśmy się spacerkiem wprost do muzeum. Z tego co się dowiedzieliśmy jest tam dokładnie 176 samolotów, 7 śmigłowców, 22 szybowce i ponad 100 silników na których wiszą kartki "nie dotykać” ;-)

Na samym początku udaliśmy się do "Małego Hangaru" gdzie eksponowane są samoloty wojskowe lotnictwa z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Zobaczyć można tam także było unikatowe na skalę światową, jedyne zachowane na świecie samoloty z okresu I Wojny Światowej takie jak angielski Sopwith Camel, niemieckie LVG B.II i DFW C.V czy też rosyjska łódź latającą Grigorowicz M-15. Większość eksponatów nie posiadała skrzydeł ponieważ uległy zniszczeniu. Tak czy owak wszystkie te samoloty zebrane w jednym miejscu robiły wrażenie. Po prostu trzeba to zobaczyć. Po kilkunastu minutach wykładu na temat samolotów, zrobieniu kilku zdjęć zauważyliśmy, że nasi nieco znudzeni opiekunowie (niewątpliwie z powodu znakomitej znajomości tematu), zniknęli z pola widzenia i najprawdopodobniej udali się na kawę do małej kawiarenki znajdującej się na terenie muzeum.

Muzeum Lotnictwa PolskiegoDeszcz, chłód i wiatr towarzyszył nam cały czas więc nie mieliśmy warunków aby zwiedzać eksponaty znajdujące się na zewnątrz. Przeszliśmy więc do następnego hangaru nazwanego "Dużym". W historycznym hangarze z końca lat 20-tych ubiegłego wieku - przed II Wojną Światową należącym do 2 Pułku Lotniczego - eksponowane są były, szybowce i śmigłowce, z których najstarsze zbudowano jeszcze przed II wojną światową. Wśród nich do najcenniejszych należą jedyne zachowane na świecie egzemplarze sławnego przedwojennego myśliwca PZL P.11c, który we wrześniu 1939 bronił polskiego nieba, oraz doskonałego polskiego dwupłata szkoleniowego PWS 26. Godne miejsce zajmował również brytyjski myśliwiec Supermarine Spitfire, na trwałe związany z historią polskich skrzydeł na Zachodzie, oraz prezentowany okresowo Messerschmitt Bf 109G-6 pochodzący z kolecji „Fundacji Polskie Orły”. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że w hangarze była niższa temperatura niż na zewnątrz i kilka osób zebrało się wokół jednej ławki w celu ogrzania się własnymi ciałami walcząc o przetrwanie ;-). Reszta zainteresowanych kontynuowała wycieczkę.

Muzeum Lotnictwa Polskiego Na samym końcu zostało jeszcze jedno miejsce, w którym znajduje się jedyna w kraju oraz jedna z najciekawszych na świecie kolekcja silników lotniczych. Ekspozycje pozwalają zobaczyć jak zmieniały się napędy lotnicze na przestrzeni lat, od pierwszych silników rzędowych, gwiazdowych i rotacyjnych, napędzających samoloty z pionierskiego okresu awiacji, po silniki odrzutowe z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Po zakończeniu zwiedzania, podziękowaniu Panu, który nas oprowadzał i odnalezieniu naszych opiekunów wróciliśmy do centrum Krakowa, gdzie zajmowaliśmy czas w oczekiwaniu na pociąg. Jakieś 30 minut spędziliśmy na dworcu, a nad nami latały gołębie. Naprawdę wspaniały widok a jakie wrażenia jak ktoś zostanie zbombardowany :-) Dzięki temu mieliśmy żywy przykład jak samoloty namierzały cel i atakowały go.

Z tego miejsca chciałbym podziękować opiekunom za tak wartościową wycieczkę ukazującą bardzo ciekawą i ważną część historii świata, a także wszystkim, którzy nie zapomnieli o płynie rozgrzewającym w termosie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki w tak doborowym towarzystwie.

Więcej zdjęć z wycieczki w GALERII >>

 

Oferta edukacyjna

Projekt: Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0nprcz logotyp podstawowy rgb

Projekt: Europejskie praktyki
kluczem do sukcesu zawodowego
FERS RP UE RGB 1a

Projekt: Międzynarodowe doświadczenie
drogą do kariery zawodowej
FERS RP UE RGB 1a

Projekt: Centrum Kompetencji Zawodowych - etap II
ckz logo ETAP 2

Projekt: Centrum Kompetencji Zawodowychckz logo ozety

Projekt: Erasmus+ erasmus plus logo

Projekt: Małopolska Chmura Edukacyjnalogo chmura s mche

Ozety na Facebooku

ue baner2

rkuiz ckp ue 2018

promocja-zdrowia-2012

 
HPV 300x250px

Konkursy

Wyszukiwarka

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
©2024 PCKTiB w Oświęcimiu