Ułatwienia dostępu

  • logo pk
  • logo ath
  • logo cisco
  • logo wsl
  • logo wirtlab
  • logo fca
  • synthos
  • synthos
  • proginfo logo

Kilka informacji o zjawisku

Całkowite zaćmienie Księżyca zdarza się raz na kilka lat. W Polsce ostatnie takie zjawisko można było podziwiać cztery lata temu (2011 r.). Jeszcze rzadziej możemy być świadkami połączenia dwóch zjawisk: superksiężyca oraz całkowitego zaćmienia Księżyca. W minionym stuleciu, zdarzyło się to zaledwie pięć razy. Księżyc osiągnie perygeum przed godz. 4 naszego czasu. Będzie wtedy w odległości 356 882 km od naszej planety. To najmniejszy dystans pomiędzy satelitą a Ziemią w tym roku. Tarcza Srebrnego Globu będzie wydawała się nam większa o ok 14% i jaśniejsza niż zwykle o ok 30 %. O takim zjawisku potocznie mówimy "superpełnia", a księżyc nazywany jest "superksiężycem".

Po godz. 2.11 rozpocznie się zaćmienie olbrzymiej tarczy Księżyca w pełni. Zobaczymy stopniowo zanikającą jasną tarczę naszego satelity. Kulminacja zaćmienia nastąpi o godz. 4.48. W momencie zaćmienia Księżyc nabierze czerwonej barwy. Stanie się tzw. Krwawym Księżycem. Podczas fazy całkowitej światło nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. W trakcie zaćmienia Księżyc przybierze rudawy odcień. Kolejne zaćmienie Księżyca w perygeum dopiero w 2033 roku, czyli za 18 lat. Miejmy nadzieję, że pogoda nam dopisze. Zaćmienie Księżyca będzie widoczne dla mieszkańców Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy, w zachodniej części Azji.

O superksiężycu mówimy, kiedy nasz satelita znajdzie się w perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi na swojej orbicie. Wynosi ona około 358 tys. kilometrów, podczas gdy średni dystans między tymi obiektami to około 384 tys. kilometrów. W perygeum Srebrny Glob jest o 50 tys. km bliżej nas niż podczas przechodzenia przez apogeum, czyli najbardziej oddalony punkt swojej orbity.

Zaćmienie Księżyca następuje w momencie, kiedy satelita wchodzi w cień rzucany przez Ziemię oświetlaną światłem słonecznym. Dochodzi do tego, kiedy trzy obiekty, czyli Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w linii.

W odróżnieniu od zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca widoczne są zwykle na sporym obszarze naszej planety, gdzie satelita znajduje się ponad horyzontem.

Oferta edukacyjna

Projekt: Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0nprcz logotyp podstawowy rgb

Projekt: Międzynarodowe doświadczenie
drogą do kariery zawodowej
FERS RP UE RGB 1a

Projekt: Centrum Kompetencji Zawodowychckz logo ozety

Projekt: Erasmus+ erasmus plus logo

Projekt: Małopolska Chmura Edukacyjnalogo chmura s mche

Ozety na Facebooku

ue baner2

rkuiz ckp ue 2018

promocja-zdrowia-2012

 
HPV 300x250px

Konkursy

Wyszukiwarka

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
©2024 PCKTiB w Oświęcimiu